قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
چهارشنبه , ۲۷ شهریور ۱۳۹۸

چیستی: کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک

زمانی که از یک لینک فارسی در پست ها یا کامنت های خود استفاده می نمائید، به دلیل محدودیت کاراکتر در لینک های فارسی، این لینک ها تبدیل به حروف و اعداد نامشخصی با طول زیاد می شوند. این موضوع جدای از ظاهر نامناسب آن به دلیل بی معنی بودن کاراکترها، محدودیت هایی را در برخی شبکه های اجتماعی نظیر توییتر(به دلیل محدودیت کاراکترهای قابل استفاده) برای ما به همراه دارد. اینجاست که ابزارهایی که امکان کوتاه سازی لینک ها را فراهم می کنند، می توانند مفید واقع شوند.

وب سایت های کوتاه کننده لینک

در ادامه معرفی ابزارهای کاربردی و رایگان، در این پست به بررسی برخی از ابزارهایی می پردازیم که امکان خلاصه نمودن آدرس، اشتراک گذاری آن در شبکه های اجتماعی و ردیابی میزان کلیک بر روی آن را به شما ارائه می دهد.

کوتاه کننده لینک

bitly

با یک جستجو در اینترنت شما می توانید صدها سایت را بیابید که امکان کوتاه سازی لینک را برای شما فراهم می سازند(فهرست تعداد زیادی از این سایت ها در اینجا ارائه شده است)، اما یکی از معروفترین و در عین حال اولین ابزارهایی که امکانات زیادی را از این حیث برای شما فراهم می سازد، بیتلی است. بیتلی امکان کوتاه کردن آدرس لینک (URL) را به هنگام اشتراک گذاری آن در شبکه های اجتماعی، فراهم می کند. ماهانه بیش از یک میلیون لینک از طریق این وب سایت کوتاه سازی می شود. نسخه رایگان این ابزار قابلیت نصب بر روی گوشی های آیفون و وردپرس را دارد و امکان کوتاه سازی اتوماتیک لینک پست های وردپرسی را فراهم می کند.

tinyurl

یکی دیگر از وب سایت های معروف و پرطرفدار در این زمینه وب سایت tinyurl.com است که علاوه بر ارائه سرویس های مشابه سایر وب سایت های کوتاه کننده لینک، این امکان را برای شما فراهم می کند که یک آدرس کوتاه را به اختیار برای لینک موردنظرتان انتخاب نمایید.

goo.gl

این سرویس توسط شرکت گوگل ارائه شده است و برای استفاده از آن، شما می بایست یک حساب کاربری گوگل داشته باشید. Goo.gl، امکان کوتاه سازی لینک، گزارش تعداد کلیک های انجام شده بر روی لینک در صورت اشتراک گذاری آن در شبکه های اجتماعی و نمایش گرافیکی آن در بازه های زمانی ساعتی، روزانه، هفتگی و ماهانه، برحسب نوع مرورگر، موقعیت جغرافیایی و پلتفورم کاربر کلیک کننده را برای شما فراهم می سازد. در خصوص تاثیرات مثبت استفاده از این سرویس گوگل بر روی سئو و جستجوی وب سایت می توانید در این لینک اطلاعات مفیدی را مشاهده کنید. برخی دیگر از وب سایت های خارجی که امکانات مشابهی را در اختیار شما قرار می دهند، عبارتند از:

 • Su.pr؛
 • Ow.ly؛
 • Is.gd؛
 • Budurl؛
 • Cli.gs؛
 • App.x.co؛
 • clicky.me؛

نکته: برای ماندگاری لینک های کوتاه شده خود، توصیه می شود پیش از استفاده از سرویس این وب سایت ها در آنها ثبت نام نمایید.

کوتاه کننده لینک

وب سایت های داخلی

در طی چند سال اخیر، وب سایت های داخلی هم بیکار نبوده اند و امروز با جستجوی کلید واژه ای نظیر «کوتاه سازی لینک» در گوگل، ده ها سایت داخلی را می توانید بیابید که علاوه بر کوتاه سازی لینک های شما، گزارش تعداد کلیک های انجام شده و سازماندهی لینک ها را برایتان فراهم می سازند. بی شک معرفی همه این وب سایت ها در این پست نمی گنجد از این رو در ادامه به اختصار برخی از این وب سایت ها را معرفی می کنیم.

yourl.ir

youRL ابزاری برای کوتاه سازی لینک ها و آدرس‌های اینترنتی طولانی است، این وب سایت همچنین، امکان گذاردن رمز عبور بر روی آدرس شما و یا آگاهی از آمار کلیک بر روی آن را به صورت جزئی و یا به صورت یک شمارشگر در وبلاگ شما فراهم می آورد.

plink.ir

پی لینک (پرشین لینک) یک سرویس هوشمند و رایگان کوتاه کننده لینک است که با آن می توانید برای کوتاه کردن لینک و اشتراک آن با دوستان خود، از جمله ارسال لینک در پیامک استفاده نمایید.

yon.ir

یون یک سرویس رایگان کوتاه کننده لینک است که با استفاده از آن می توانید لینک های بلند خود را کوتاه کرده و در همه جا به اشتراک بگذارید. شما می توانید پس از کوتاه کردن لینک های خود، با قرار دادن علامت +در مقابل آدرس لینکتان ، تعداد کاربرانی که بر روی لینک شما کلیک کرده اند را مشاهده نمایید.

۱o2.ir

یک و دو یک سیستم رایگان می باشد که علاوه بر کوتاه سازی لینک های بلند و طولانی، امکان گذاردن رمز عبور و مشاهده آمار بازدیدها در بازه های زمانی متفاوت و انتخاب نامی دلخواه برای لینک کوتاه شده را برای شما فراهم می کند. البته استفاده از این امکانات نیازمند عضویت در آن است.

dpli.ir

کوتاه سازی لینک، استفاده از آدرس دلخواه (تعداد کاراکتر مجاز ۶ الی ۱۲ کاراکتر)، گزارش چگونگی محبوب شدن لینک های به اشتراک گذاشته شده و سازماندهی و مدیریت لینک های خود به صورت عمومی یا خصوصی در مورد یک موضوع از جمله امکانات این وب سایت می باشد.

linkshorter.ir

کوتاه سازی لینک، استفاده از آدرس دلخواه به همراه گذاردن رمز عبور بر روی لینک ها، کوتاه کردن چندین لینک بصورت جمعی از قابلیت های این وب سایت می باشد.

go7.ir

علاوه بر کوتاه سازی لینک، تعداد بازدیدکنندگان آن را نیز فراهم می کند.

avy.ir

این وب سایت با ظاهری شکیل علاوه بر امکان کوتاه سازی لینک، تعداد کلیک ها، کشور ارجاع دهنده، استفاده از آدرس اختیاری و پنل مدیریتی برای بررسی وضعیت لینک هایتان (در صورت عضویت در وب سایت) را فراهم می سازد.

zqz.ir

کوتاه سازی لینک و استفاده از آدرس دلخواه از قابلیت های این وب سایت می باشد.

l2l.ir

علاوه بر کوتاه سازی لینک، آمار بازدید و تعیین مدت اعتبار لینک، مدیریت لینک ها و رمزگذاری آنها و نمایش ماتریس بار لینک های شما از امکانات این وب سایت است که البته دسترسی به همه این امکانات نیازمند عضویت در وب سایت می باشد.

tinylink.ir

تینی لینک به شما این امکان را می دهد تا با ایجاد آدرس های وب کوتاه، آنها را به راحتی به اشتراک گذاشته و منتشر نمائید. این لینک های کوتاه شده و بدون محدودیت زمانی، به راحتی در سایت ها و نشریات قابل استفاده بوده و دیگر مشکل شکسته شدن لینک های طولانی را نخواهید داشت.

افزونه های وردپرسی کوتاه سازی لینک

علاوه بر وب سایت های اشاره شده در بخش قبلی، افزونه هایی نیز وجود دارند که وب مسترها می توانند از آنها برای کوتاه سازی لینک مربوط به پست های خود در سیستم های مدیریت محتوا نظیر وردپرس استفاده نمایند. برخی از افزونه های پرطرفدار و کاربردی وردپرس که کارکردهای مشابهی را ارائه می نمایند، عبارتند از:

 • WPU Shortlinks
 • YOURLS: WordPress to Twitter
 • Refli Hide Clickbank Links
 • WP URLs Shorten
 • Shareaholic | share buttons & related posts
 • Bit.ly Shortlinks Multisite

شرح بیشتر در خصوص افزونه های ذکر شده را می‌توانید در این لینک بخوانید.

از کدام سرویس کوتاه کننده لینک باید استفاده کنیم؟

کوتاه کننده لینک

شاید این سوال برای شما مطرح شده باشد که با وجود این همه وب سایت های کوتاه کننده لینک که عموما سرویس مشابهی را ارائه می دهند، کدامیک را می بایست برای کوتاه سازی آدرس های خود استفاده نماییم. جدول زیر می تواند یاریگر شما برای انتخاب بهترین وب سایت کوتاه کننده لینک باشد.

معیار

شرح

میزان ثبات وب سایت کوتاه کننده لینک

برخی از وب سایت ها ثبات چندانی نداشته و قطعی دارند. اینکه تا چه حد وب سایت ارائه کننده سرویس کوتاه سازی لینک، در دسترس بوده و لینک شما را آپ تایم نگه می دارد، موضوع با اهمیتی است.

فیلتر بودن یا نبودن آن

بسیاری از وب سایت های ارائه دهنده سرویس کوتاه سازی لینک ، در کشور ما فیلتر هستند، از این رو پیش از عضویت در این وب سایت ها یا استفاده از سرویس های آنها می بایست این موضوع را بررسی نمایید.

امکان custom url/name

آیا وب سایت مورد نظر، امکان پیشنهاد آدرس های اختیاری و دلخواه را برای شما فراهم می کند.

عدم نمایش تبلیغات

بسیار مهم است که وب سایت کوتاه کننده لینک، بازدیدکنندگان روی لینک شما را معطل مشاهده تبلیغات نکرده و یا هدر خود را در لینک شما قرار ندهد.

امکان تبدیل کوتاه کننده های دیگر

برخی از وب سایت ها هستند که امکان کوتاه کردن لینک های کوتاه شده توسط دیگر وب سایت ها را فراهم می کنند.

عدم انقضاء لینک

وب سایت هایی را انتخاب نمایید که لینک های شما را بعد از مدت زمانی منقضی نمی کنند. در اینجا می توانید تحلیل ارائه شده در خصوص انواع این وب سایت ها از این حیث را مشاهده کنید.

تحلیل

ارائه تحلیل های جامع در خصوص تعداد کلیک های انجام شده بر روی وب سایت، گزارش پروفایل کلیک کنندگان بر روی لینک ها از دیگر معیارهای حائز اهمیت در انتخاب وب سایت لینک کننده می باشد.

امنیت

فراهم سازی قابلیت رمزگذاری بر روی لینک های کوتاه شده و نمایش خصوصی یا عمومی لینک، معیار مهم دیگر در انتخاب وب سایت کوتاه کننده لینک می باشد.

جمع بندی

ابزارهای ذکر شده در این پست برای ردگیری همزمان محتوای به اشتراک گذاری شده در شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک و توییتر مناسب بوده و بواسطه امکانی که در خلاصه کردن آدرس لینک پست ها ارائه می دهد، محبوبیت زیادی بخصوص بین وب مسترها و وبلاگ نویس ها بدست آورده است. جذابیت استفاده از این ابزار، همانگونه که در این پست ارائه شد، علاوه بر کوتاه سازی لینک ها، در ارائه تحلیل هایی است که می تواند نتایج آن یاریگر شما در به اشتراک گذاری پست هایتان به شکل موثرتری باشد.

منابع

allbloggersblog; javanparsi; anzalweb; rokesh; m4i

درباره ی Hamid Golmohammadi

Hamid Golmohammadi
کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات و دانشجوی دکتری مدیریت فناوری اطلاعات هستم. بیش از ۱7 سال در حوزه‌های مختلف فناوری اطلاعات به ویژه تجارت الکترونیکی و کاربردهای آن کار پژوهشی و تحقیقاتی انجام داده‌ام. هدف من از حضور در این وب سایت، به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانش خود در حوزه های مدیریت و فناوری اطلاعات جهت توسعه آگاهی و ارتقای سطح دانش اقشار مختلف جامعه می باشد.

مطلب پیشنهادی

ملاحظلات امنيتي حضور نوجوانان در فيسبوك

چیستی: ملاحظات امنیتی فعالیت نوجوانان در فیسبوک

رسانه های اجتماعی مختلف با توجه به جذابیت ها و سرگرمی های گسترده ای که …

۵ دیدگاه

 1. Avatar

  با استفاده از سایت پی لینک (پرشین لینک) می توانید با چند کلیک طولانی‌ترین لینک خود را به کوتاه‌ترین لینک تبدیل کنید. همچنین با عضویت در سایت از اماکانات زیادی بهره مند خواهید شد.

  http://plink.ir

 2. Avatar

  سلام دوستان
  می خوام سایتی رو خدمتتون معرفی کنم که می تونید در اون لینک های وبسایت یا وبلاگتون رو کوتاه کنید مثلا لینک های دانلود و …
  و به کسب در آمد حرفه ای بپردازید که در نمونه با سایت های مشابه بی نظیر هست
  وب سایت urlr.in یک سایت کوتاه کننده لینک می باشد که شما با ثبت نام در این سایت می تونید لینک هاتون رو کوتاه کنید
  این سایت دو مدل لینک ها رو کوتاه میکنه یکی به صورت تبلیغاتی و دیگری غیر تبلیغاتی ، از طریق تبلیغاتی شما می تونید کسب درآمد کنید و از طریق غیر تبلیغاتی لینک ها به صورت مستقیم ریدایرک به لینک منبع میشن .
  وب سایت urlr.in به زبان های مختلفی از جمله فارسی می باشد و پیشنهاد میکنم حتما یه سری بهش بزنید
  همچنین از طریغ لینک معرفی می تونید به دیگران رو معرفی کنید و ۲۲ درصد از درآمد اونا رو داشته باشین
  با تشکر

  http://urlr.in/

 3. Avatar

  سلام ممنونم از وب سایت عالی و مطالب فوق العادتون

 4. Avatar

  ربات کوتاه کننده لینک تلگرام
  PlinkBot@

  https://telegram.me/PlinkBot

  افزونه کوتاه کننده لینک وردپرس
  افزونه ( کوتاه کننده لینک اتوماتیک ) وردپرس پی‌لینک Plink URL Shortener

  https://wordpress.org/plugins/plin
  k-url-shortener/

  سایت کوتاه کننده لینک
  https://plink.ir

 5. Avatar

  جالب بود ! با سپاس از سایت خوب تان !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *