قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
جمعه , ۱ شهریور ۱۳۹۸

چیستی: سن مناسب کار با تلفن هوشمند برای کودکان

کودکان و تلفن هوشمند

سن مناسب کار با تلفن هوشمند برای کودکان

بی تردید فناوری اطلاعات، در شئون مختلف زندگی ما نفوذ کرده است. این پدیده با فرآورده های مختلف آن، اقشار گوناگون جامعه در گروه های سنی مختلف را یاری می رساند. یکی از پرکاربردترین محصولات حوزه فناوری، تلفن های هوشمند است که مخاطبان بسیاری را از گروه های سنی مختلف در سراسر دنیا به خود جذب نموده است. از جمله گروه های پرمخاطب طرفدار این فناوری، کودکان می‌باشند. آمارهای اخیر نشان می‌دهد که ۵۶ درصد کودکان در فاصله سنی ۱۰ تا ۱۳ سال دارای تلفن هوشمند هستند. اما نکته جالب و حیرت آور در میان این گزارش های آماری، استفاده ۲۵ درصدی کودکان سنین ۲ تا ۵ سال از تلفن های هوشمند است! حتما شما هم بارها و بارها کودکانی را دیده اید که در حال بازی یا کار با تلفن هوشمند بوده اند. حتی گاهی این کودکان کمتر از ۲ سال سن داشته اند. اما واقعا سن مناسب کار با تلفن هوشمند برای کودکان، چه سنی است؟ در این پست تلاش می‌کنیم پاسخ این سوال را با بررسی منابع گوناگون ارائه نماییم.

تا پیش از سن مدرسه رفتن بچه ها صبر کنید

اینکه کودکان دوست دارند با تلفن های هوشمند بازی کنند و از این کار لذت برده و با آن سرگرم می شوند، دلیل بر این نیست که زمان استفاده از تلفن همراه برای آنها فرا رسیده است. متخصصان این حوزه اعتقاد دارند که کودکان در سن پیش از دو سالگی باید از تجربیات جهان واقعی و تعاملات با دنیا بیاموزند. از این رو هر دقیقه ای که کودک شما به تلفن همراه نگاه کند، یک گام از اکتشاف جهان واقعی دور می شود.

سن مناسب کار با تلفن هوشمند برای کودکان

می توان گفت که کودکان از سن ۳ سالگی به تدریج آمادگی روبرو شدن با دنیای دیجیتال و تلفن های هوشمند را به دست می آورند. البته این آشنایی می‌بایست به محتواهای آموزشی محدود شود که می تواند شامل کارتون یا نرم افزارهای آموزشی صوتی و تصویری باشد. اما واقعیت امر این است که پژوهشگران، سنین ۴ تا ۵ سالگی را برای ورود کودک به دنیای دیجیتال، به شرط توجه و نظارت مستقیم والدین، مناسب می‌دانند. ولی در محیط‌هایی که توجه و کنترل اندکی بر رفتارها و حرکات کودک وجود دارد، این سن به حدود ۱۱ تا ۱۳ سال افزایش می‌یابد. به هر جهت، این نکته مهم را به یاد داشته باشید که سنین یاد شده، زمان آشنایی فرزندان شما با دنیای دیجیتال و محصولات آن است نه زمان داشتن یک تلفن هوشمند شخصی!

سن مناسب کار با تلفن هوشمند برای کودکان

کاستن از زمان نگاه کردن کودک به صفحه نمایش

توصیه صاحبنظران و پزشکان بر این است که زمان استفاده کودکان ۴ تا ۵ ساله از ابزارهای الکترونیکی، هر بار تنها به مدت ۳۰ دقیقه در روز باشد. این میزان برای کودکان ۶ تا ۷ ساله حداکثر یک ساعت توصیه شده است. هرچه کودک بزرگتر شود، می توان مدت زمان استفاده را افزایش داد،اما نباید نسبت به خطرات و مشکلاتی که ممکن است استفاده بیش از حد استاندارد از این ابزارها، در بینایی کودک ایجاد کند، بی‌اعتنا بود. در این خصوص اکثر متخصصان بینایی به رعایت قانون ۲۰/۲۰/۲۰ اعتقاد دارند که منظور از آن این است که بعد از هر ۲۰ دقیقه مشاهده مستمر صفحه نمایش، از کودک خود بخواهید به مدت ۲۰ ثانیه به جسمی در فاصله ۲۰ پایی (۶ متری) خود نگاه کند.

سن مناسب کار با تلفن هوشمند برای کودکان

سن مناسب در اختیار داشتن تلفن هوشمند شخصی

آنچه تا به اینجا مطرح شد، مشخص کردن زمان ورود کودکان به عرصه دیجیتال به خصوص آشنایی کردن آنها با نحوه استفاده از تلفن های هوشمند بود. اما سوالی که مطرح می شود این است که چه زمانی می توان اجازه داشتن یک تلفن هوشمند شخصی را به کودکان داد؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید مزایا و معایب داشتن تلفن هوشمند برای کودکان را تشریح کنیم.

مزایا

 • امکان تماس والدین با کودکان و دسترسی در هر زمان و هر مکان به کودک؛
 • امکان آموزش کودکان با استفاده از برنامه ها و ابزارهای آموزشی متنوع؛
 • افزایش و تسهیل تعاملات اجتماعی و جامعه‌پذیری کودک با کمک برنامه های کاربردی مختلف؛
 • استفاده از امکانات متنوع این تلفن ها نظیر سیستم ردیاب، نقشه شهر و …
 • بازی ها و برنامه های سرگرم کننده متنوع و مختلف.

معایب

 • خطر به سرقت رفتن اطلاعات شخصی به دلیل عدم شناخت کامل این دستگاه ها؛
 • امکان دسترسی به محتوای نامناسب به دلیل دسترسی آسان و بدون کنترل به وب سایت های اینترنتی؛
 • امکان آشنایی و ارتباط با اشخاص غریبه و ناشناس.

سن مناسب کار با تلفن هوشمند برای کودکاناین که چه زمانی برای داشتن یک تلفن هوشمند مناسب فرزند شماست، بسته به درجه بلوغ و میزان مهارت کودک در استفاه صحیح از این دستگاه ها متفاوت خواهد بود. آمارها نشان می‌دهد که ۲۲ درصد والدین با سن ۱۰ سالگی برای در اختیار داشتن تلفن هوشمند برای فرزندانشان موافق هستند. اما پژوهشگران بر این باورند که این سن، زمان ایده آلی برای داشتن یک تلفن هوشمند نیست. آنها به طور متوسط، ۱۶ سالگی را به عنوان سن مناسب داشتن تلفن هوشمند شخصی توصیه می کنند.

سن مناسب کار با تلفن هوشمند برای کودکان

جمع بندی

در این پست به دنبال یافتن سن مناسب برای استفاده از تلفن هوشمند و در اختیار داشتن آن برای کودکان بودیم. هر چند این مورد نسبی است و بسته به میزان کنترل و مراقبت خانواده و سطح بلوغ کودک تغییر می کند، اما یافته های ما حاکی از آن است که سن ۴ تا ۵ سال برای آشنایی با دنیای دیجیتال و نحوه کار تلفن‌های هوشمند و سن ۱۶ سالگی برای در اختیار داشتن یک تلفن هوشمند شخصی مناسب ترین زمان می‌باشد. در اینجا سخن ما با شما والدین محترم است. این تفکر که هرچه زودتر کودکان خود را با دنیای دیجیتال آشنا کرده و یا در سنین پایین تلفن هوشمند شخصی برای آنها تهیه کنید تا پیشرفت بیشتری داشته و با فناوری حرکت کنند، شاید تفکر درستی نباشد. آنچنانکه گزارش های تحقیقاتی و آماری نشان می دهد، استفاده زودهنگام از گوشی های هوشمند، ممکن است آسیب های اجتماعی و رفتاری جبران ناپذیری برای کودکان به همراه داشته باشد.

منابع

LaptopmagPbsDigitaltrendsMobileworldcapital 

درباره ی Hamid Golmohammadi

Hamid Golmohammadi
کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات و دانشجوی دکتری مدیریت فناوری اطلاعات هستم. بیش از ۱7 سال در حوزه‌های مختلف فناوری اطلاعات به ویژه تجارت الکترونیکی و کاربردهای آن کار پژوهشی و تحقیقاتی انجام داده‌ام. هدف من از حضور در این وب سایت، به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانش خود در حوزه های مدیریت و فناوری اطلاعات جهت توسعه آگاهی و ارتقای سطح دانش اقشار مختلف جامعه می باشد.

مطلب پیشنهادی

حفظ امنیت کودکان در اینترنت

چگونگی: حفظ امنیت کودکان در اینترنت

آیا تا کنون به حفظ امنیت کودکان در اینترنت اندیشیده اید. اینترنت فضایی مجازی با انبوهی …

۴ دیدگاه

 1. Avatar

  واقعآ عالی بود
  ممنون بابت محتوای خوب و تصاویر زیبای این پست

 2. Avatar

  بسیار عالی و مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *