قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
چهارشنبه , ۲۷ شهریور ۱۳۹۸

چگونگی: بچه ها و آسیب های چشمی کار با رایانه


بچه ها و آسیب های چشمی کار با رایانه

امروزه، در نتیجه نفوذ و کاربردهای گسترده فناوری اطلاعات درعرصه ها و شئون مختلف، سبک زندگی خانوارها تغییرات زیادی را تجربه نموده است. بسیاری از ما بطور متوسط روزانه ۶ تا ۷ ساعت جلوی رایانه یا تلویزیون به تماشای فیلم، بازی یا انجام کارهای شخصی و حرفه ای خود سپری کرده و آنچه در پایان روز دریافت می کنیم، خستگی چشم و سنگینی سر است. این وضعیت، زمانی که سخن از بچه ها به میان است، بسیار حساس و قابل تامل می باشد. براساس آمار موجود، بطور متوسط بچه ها بین ۱۰ تا ۱۵ ساعت در هفته صرف بازی با رایانه می کنند. در طی ۱۰ سال گذشته، این گرایش و میل زیاد به استفاده از رایانه منجر به افزایش تعداد بچه هایی شده است که از اختلال چشمی موسوم به مایوپیا (myopia) رنج می برند.

مایوپیا و روش های جلوگیری از بروز آن

مایوپیا یا نزدیک بینی، مرسوم ترین خطای بازتابی چشمی است، بدین معنی که چشم فرد مبتلا به این اختلال، نور را به یک نقطه کانون برای مشاهده درست تصاویر، بازتاب نمی دهد. از نشانه های مایوپیا، مشاهده شفاف اشیاء نزدیک و ناتوانی در مشاهده واضح اشیاء در فاصله دور، تغییر شکل چشم یا سردرد می باشد.

بچه ها و آسیب های چشمی کار با رایانه

مطالعه اخیری که از سوی انجمن ملی چشم (National Eye Institute:NEI) ایالات متحده انجام شده است، نشان می دهد که نفوذ مایوپیا از ۲۵ درصد در طی سال های ۱۹۷۱ و ۷۲ میلادی به ۴۱ درصد در طی سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۴ رسیده است. همچنین مطابق با گزارش تحقیقی ارائه شده از سوی دانشگاه کالیفرنیا، ۳۰ درصد کودکانی که در سنین مدرسه از رایانه استفاده می کنند، در خطر ابتلا به اختلالات چشمی، سردرد، خستگی چشم و درد کمر می شوند. جدای از دلایل دیگری که برای این اختلال ارائه شده است، بسیاری از پزشکان، بر این عقیده اند که این نقصان ناشی از خستگی چشم در نتیجه کار بیش از حد با رایانه است.

بچه ها و آسیب های چشمی کار با رایانه

بچه های امروز بیش از هر نسل دیگری به کار و بازی با رایانه، اعتیاد دارند. همه آنهایی که کودکی دارند خوب می دانند که نمی توان انتظار داشت با بچه ها راجع به عواقب کار زیاد با رایانه و صدمات و آسیب های احتمالی آن صبحت کرد و انتظار داشت که موثر واقع شده و بچه ها درک روشنی از نتیجه این کار داشته باشند! پس چطور می توان چشم بچه ها را دربرابر صدمات احتمالی ناشی از کار با رایانه و موبایل مصون نگه داشت؟

بچه ها و آسیب های چشمی کار با رایانه

چند راه کاری که در ادامه ارائه می شود، می تواند تا حدی شما را در جلوگیری از بروز اختلال نزدیک بینی یا مایوپیا در بچه ها به دلیل کار زیاد با رایانه، یاری دهد.

قانون ۲۰/۲۰/۲۰

پزشکان توصیه می کنند که کودکان می بایست هر ۲۰ دقیقه یکبار از نگاه به مانیتور دست کشیده و به یک شی در فاصله ۲۰ پایی (۶ متری) و حداقل برای مدت ۲۰ ثانیه نگاه کنند. این کار به عنوان قانون ۲۰/۲۰/۲۰ اطلاق می شود.

بچه ها و آسیب های چشمی کار با رایانه

همچنین بچه ها می بایست به ازای هر یک ساعت کار با رایانه، حداقل ۱۰ دقیقه استراحت کنند. برنامه ها و نرم افزارهای کاربردی زیادی نظیر مدافع چشم (Eye Defender) و آرامبخش چشم (Eye Relax) وجود دارند که صفحه مانیتور را هر ۲۰ دقیقه یکبار به صورت اتوماتیک و به مدت ۲۰ ثانیه خاموش می کنند و در هر ساعت نیز برای مدت ۱۰ دقیقه این کار را انجام می دهند. این نرم افزارها همچنین قابلیت تنظیم زمان خاموشی مانیتور را بنابر صلاحدید والدین فراهم می کنند.

طرز نشستن به هنگام کار با رایانه

بچه ها معمولا از رایانه در وضعیتی استفاده می کنند که موقعیت مانیتور آن برای زوایه دید بزرگسالان تنظیم شده است. برای کاهش آسیب های چشمی، با فرض اینکه کودک شما به شکل مستقیم و رو به جلو نشسته است، موقعیت مناسب نشستن در جلوی رایانه، داشتن یک زوایه ۱۰ تا ۱۵ درجه ای زیر سطح چشم کودک است و ۲۰ تا ۲۴ اینچ (۵۰ تا ۶۰ سانتیمتر) از چشم ها فاصله داشته باشد.

بچه ها و آسیب های چشمی کار با رایانه

حالت مطلوب این است که کودکان رایانه ای متناسب با اندازهخود و میزی مخصوص داشته باشند، به نحوی که پاهای کودک بر روی زمین قرار بگیرد. از آنجا که انجام چنین کاری برای همه خانواده ها امکانپذیر نیست، از این رو والدین می بایست حداقل از مانیتورهایی استفاده کنند که ارتفاع آنها متناسب با قد بچه ها قابل تنظیم باشد.

بچه ها و آسیب های چشمی کار با رایانه

همچنین اگر در خانه لپ تاپی دارید که بچه های شما از آن استفاده می کنند، از آن جهت که قد بچه ها کوتاه است، قرار گرفتن لپ تاپ روی پای بچه ها، موجب می شود که فاصله چشم  آنها با صفحه لپ تاپ، بسیار نزدیک شده که این امر می تواند آسیب هایی را به همراه داشته باشد. از این رو سعی کنید بچه ها را به استفاده از لپ تاپ بر روی میز تشویق کنید.

بچه ها و آسیب های چشمی کار با رایانه

استفاده از نور ملایم

برای دیدن صفحه مانیتوری که میزان روشنایی آن بالاست، بهتر است که نور محیط اطراف ملایمتر باشد. مردم اغلب بر این تصور هستند که روشنایی رایانه می بایست به اندازه سطح نوری باشد که برای مطالعه و کتاب خواندن ضروری می باشد. نکته قابل توجه این است که صفحه مانیتور در فضایی که نور محیط اطراف آن اندکی ملایمتر (تاریکتر) است بهترین وضعیت را برای دیده شدن دارد.

بچه ها و آسیب های چشمی کار با رایانه

زمان مناسب کار با رایانه

دکتر استوارت اسپیند، متخصص چشم پزشکی، برای محفوظ ماندن کودکان از اختلال چشمی، به والدین در خصوص میزان زمان مناسب کار با رایانه توسط کودکان، جدول زیر را پیشنهاد نموده است.

سن

میزان زمان پیشنهادی کار با رایانه توسط کودکان

زیر ۱۰ سال

روزانه به مدت ۳۰ دقیقه

۱۰ تا ۱۳ سال

روزانه به مدت ۱ ساعت

۱۴ تا ۱۵ سال

روزانه به مدت ۲ ساعت

۱۶ تا ۱۸ سال

بسته به صلاحدید والدین

بدیهی است روش های ارائه شده در این پست به تنهایی کافی نبوده و شما والدین گرامی می بایست ، برای اطمینان از سلامت چشمان کودکان خود بصورت دوره ای، به چشم پزشک مراجعه نمایید.

منابع

Webmd; geteyesmart; vspblog; eterlab

درباره ی Hamid Golmohammadi

Hamid Golmohammadi
کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات و دانشجوی دکتری مدیریت فناوری اطلاعات هستم. بیش از ۱7 سال در حوزه‌های مختلف فناوری اطلاعات به ویژه تجارت الکترونیکی و کاربردهای آن کار پژوهشی و تحقیقاتی انجام داده‌ام. هدف من از حضور در این وب سایت، به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانش خود در حوزه های مدیریت و فناوری اطلاعات جهت توسعه آگاهی و ارتقای سطح دانش اقشار مختلف جامعه می باشد.

مطلب پیشنهادی

حفظ امنیت کودکان در اینترنت

چگونگی: حفظ امنیت کودکان در اینترنت

آیا تا کنون به حفظ امنیت کودکان در اینترنت اندیشیده اید. اینترنت فضایی مجازی با انبوهی …

۲ دیدگاه

  1. Avatar
    مهسا شیخ الاسلام

    مطلب شما رو به طور کامل مطالعه کردم. بسیار جالب و اموزنده بود برای خانواده هایی که کودکی داشته باشند. شما با ارایه این مطلب و مطلع کردن خانواده ها به نوعی از این بیماری در کودکان بیشگیری کرده اید . ارزش کار شما و وقتی که صرف کرده اید کمتر از ارزش کار یک بزشک وظیفه شناس که برای درمان بیمارش تلاش میکن نیست. اروزی موفقیت روز افزون شما رو دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *