قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
چهارشنبه , ۲۷ شهریور ۱۳۹۸

چگونگی: آموزش برنامه‌ نویسی به بچه‌ ها (قسمت دوم)

وب سایت های مفید آموزش برنامه نویسی به بچه ها

برخی از صاحبنظران بر این عقیده‌اند که برنامه نویسی رایانه ای یک نوع سواد جدید برای کودکان است و این به خاطر، چیز متفاوتی است که آنها می‌توانند در طی این فرآیند بیاموزند که نظیرش را در مدارس نخواهند آموخت. کد نویسی به بچه‌ها کمک می‌کند که مهارت‌های حل مساله و تفکر انتقادی خود را با درگیری ذهنی در این فرآیند تقویت کنند. حتی کودکانی که علاقه چندانی به رایانه نداشته و در آینده متخصص علوم رایانه نمی‌شوند، می‌توانند از مزایای یادگیری و درک زبان کدنویسی منتفع شوند.

 آموزش برنامه‌ نویسی به بچه‌ ها

علاوه بر نرم‌افزارها و برنامه‌های کاربردی موبایلی در زمینه آموزش کدنویسی به کودکان، که در بخش اول این پست به شما معرفی شد، وب‌سایت های آموزشی زیادی نیز وجود دارند که در این حوزه فعالیت می‌کنند. هدف ما در اینجا معرفی این قبیل وب‌ سایت‌ها به شماست. بی‌شک، این پست نمی‌تواند همه وب‌ سایت های فعال در حوزه آموزش برنامه‌ نویسی به بچه‌ ها را پوشش دهد، در این راستا ما تلاش کردیم با بررسی و مطالعه منابع مختلف در این زمینه، گزیده‌ای از وب‌سایت‌های جالب و مفیدی را معرفی کنیم که با ارائه محتوای جذاب و امکانات جالب، تلاش می‌کنند زمینه آموزش آسان مفاهیم برنامه‌ نویسی به بچه ها را فراهم ‌کنند.

Code Monster

وب سایت کد مانستر یا غول کدنویسی، شیوه جالب و سرگرم کننده‌ای برای معرفی دنیای کدنویسی و آموزش برنامه نویسی به بچه‌ ها در رده سنی ۹ تا ۱۴ سال ارائه می‌دهد. کودکان در این وب سایت قادر خواهند بود زبان برنامه نویسی جاوا را در سطح ابتدایی بیاموزند، بدین شیوه که در یک پنجره برنامه نویسی کرده و در پنجره دیگر نتیجه آنچه انجام داده اند، را مشاهده خواهند کرد.

 آموزش برنامه‌ نویسی به بچه‌ ها

مانستر به عنوان راهنمای بچه‌ها در بخش بالایی وب سایت قابل مشاهده هست و در مراحل مختلف برنامه نویسی، همراه کودکان بوده و به شکل مستمر پیام‌هایی را به منظور راهنمایی آنها جهت انجام کارهای مختلف نظیر تغییر اندازه یا مکان اشیاء به کمک برنامه نویسی ارائه می‌کند. با کلیک کردن بر روی پیام‌های مانستر، بچه ها می توانند راهنمایی ها یا پیشنهادات مانستر برای انجام کارهای دیگر را مشاهده کنند. بدین‌ترتیب همراه با آموزش مفاهیم به کمک خودآموزهای ساده، بچه ها نحوه کارکرد توابع و دستورات کدنویسی مختلف را نیز خواهند آموخت.

Code.org

 آموزش برنامه‌ نویسی به بچه‌ ها

این وب سایت توسط یک مجموعه غیرانتفاعی مدیریت می‌شود و هدف از ایجاد آن افزایش تعداد متخصصان در زمینه علوم رایانه و گسترش سطح آگاهی اقشار مختلف مردم بخصوص زنان و اقلیت های قومی و نژادی می‌باشد. براساس رسالت این وب‌سایت، هر کسی می‌بایست فرصت یادگیری برنامه نویسی رایانه ای را داشته باشد، این وب سایت با ارائه آموزش‌های ساده و کاربردی، این مهارت را به سطح مدارس نیز آورده است. حجم زیادی خودآموز برنامه نویسی بر روی این وب سایت جهت استفاده بچه ها و بزرگسالان قرار داده شده است. همچنین، ۷ دسته بندی از خودآموزهای یک ساعته برای نوآموزان در وب سایت ارائه شده است که عبارتند از:

 1. نوشتن اولین برنامه رایانه‌ای- برای سنین ۶ تا ۱۰۶ سال؛
 2. مقدمه ای به برنامه نویسی جاول- برای دانش آموزان مقطع راهنمایی به بالا؛
 3. کشف رمز علوم رایانه- برای همه سنین؛
 4. نرم افزارهایی برای هر نوع دستگاه موبایل- برای همه سنین؛
 5. برنامه نویسی به زبان پیتون- برای دانش آموزان مقطع راهنمایی به بالا؛
 6. ساختن یک بازی آی فون- برای دانش آموزان مقطع متوسطه؛
 7. ساختن بازی توسط خودتان- برای سنین ۵ تا ۱۳ سال؛

علاوه بر این موارد ۹ خودآموز مفصل‌تر نیز در این وب سایت وجود دارد که از جمله آن می‌توان به خودآموز روباتیک اشاره نمود.

Scratch

 آموزش برنامه‌ نویسی به بچه‌ ها

این وب سایت به شکلی طراحی شده است که بچه ها می توانند از آن برای برنامه نویسی بازی ها، انیمیشن و داستان های پویا استفاده کنند. در حالیکه اسکرچ برای بچه های ۸ تا ۱۶ سال طراحی شده است، اما از سوی گروه های سنی مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. اسکرچ به کودکان کمک می کند عناصر و اجزای برنامه نویسی و نحوه عملکرد آنها را درک کنند، بدون اینکه مجبور به نوشتن کدها باشند.یکی دیگر از قابلیت‌های وب سایت اسکرچ این است که بچه ها می‌توانند پروژه هایی را که در این وب‌سایت ایجاد کرده‌اند با دیگران به اشتراک بگذارند. اسکرچ از محبوبیت زیادی برخوردار بوده و از این رو کتاب های زیادی نیز برای دادن ایده های جالب به کودکان جهت ایجاد پروژه های خلاقانه با استفاده از اسکرچ نوشته شده است.

Codeforkids

 آموزش برنامه‌ نویسی به بچه‌ ها

این نهاد کانادایی، یک جلسه آموزش دو تا سه ساعته را با هدف آموزش مفاهیم پایه کدنویسی، فناوری و طراحی به کودکان ۷ تا ۱۳ ساله ارائه می‌کند. تمرکز هر جلسه آموزشی متفاوت است و بدین ترتیب بچه ها می‌توانند درباره آنچه که بدان علاقمند هستند، آموزش ببیند. این وب‌سایت، برنامه‌ای را ارائه می‌دهدکه امکان آموزش مفاهیم پایه در برنامه‌نویسی را برای بچه ها فراهم می‌کند.

Khan Academy

 آموزش برنامه‌ نویسی به بچه‌ ها

این وب‌سایت که به دلیل بازی‌های ریاضی گسترده و جذاب خود معروف است،‌ در واقع یک وب‌سایت آموزشی غیر انتفاعی است که در سال ۲۰۰۶ توسط فردی به نام سلمان خان برای آموزش رایگان مفاهیم مختلف در ابعاد جهانی به هر کسی و در هر جایی راه‌اندازی شده است. در حال حاضر این وب‌سایت ۱۰ میلیون دانشجو در ماه داشته و بیش از ۳۰۰ میلیون درس آموزشی در آن ارائه شده است. در خان آکادمی، مفاهیم برنامه‌نویسی نظیر نحوه ساخت انواع گرافیک، انیمیشن و پویا نمایی به کودکان آموزش داده می‌شود.

Codecademy

 آموزش برنامه‌ نویسی به بچه‌ ها

این وب‌سایت که در پست برترین وب‌سایت‌های آموزش الکترونیکی دنیا،‌ قابلیت‌های آن معرفی شد، همانطور که از اسمش پیداست، به دنبال آموزش برنامه نویسی است. کد آکادمی، از محیط پویا و کاربرپسندی برخوردار بوده و به کودکان رده سنی ۱۳ سال به بالا، مفاهیم کدنویسی را از طریق تمرین‌های جالب و ساده، مشابه یک بازی جذاب،‌ آموزش می‌دهد.

Turtle Academy

 آموزش برنامه‌ نویسی به بچه‌ ها

این وب‌سایت آموزشی به شیوه‌ای بسیار ساده تلاش می‌کند با استفاده از زبان برنامه‌نویسی لوگو، نحوه ایجاد شکل‌های جالب را به کودکان آموزش دهد. در واقع به این ترتیب این وب‌سایت زمینه آموزش زبان لوگو و اصول برنامه‌نویسی را برای مخاطبین خود فراهم می‌کند.

 Mozilla Thimble

 آموزش برنامه‌ نویسی به بچه‌ ها

موزیلا تیمبل، یک وب‌سایت رایگان و مملو از منابع آزاد برای آموزش برنامه‌ نویسی به بچه‌ ها جهت طراحی صفحات وب‌سایت خودشان می‌باشد. بچه‌ ها می‌توانند مفاهیم پایه‌ای HTML و CSS را در این وب‌سایت بیاموزند. امکانات مختلفی در این وب‌سایت در اختیار کودکان قرار دارد که از جمله آن می‌توان به انواع پروژه‌های نمونه، خودآموزهای پیشرفته و ویرایشگر تیمبل اشاره کرد. بچه‌ ها می‌توانند با استفاده از پروژه‌های نمونه، آنها را دوباره‌سازی کرده و وب‌سایت خاص خودشان را بر مبنای آن ایجاد کنند. نکته جالب اینکه موزیلا تیمبل، فضای رایگانی را برای مشاهده و به اشتراک‌گذاری پروژه‌ها در اختیار بچه‌ ها قرار می‌دهد.

 منابع

Mommypoppins; edutopia; idtech; nytimes; commonsensemedia

درباره ی Hamid Golmohammadi

Hamid Golmohammadi
کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات و دانشجوی دکتری مدیریت فناوری اطلاعات هستم. بیش از ۱7 سال در حوزه‌های مختلف فناوری اطلاعات به ویژه تجارت الکترونیکی و کاربردهای آن کار پژوهشی و تحقیقاتی انجام داده‌ام. هدف من از حضور در این وب سایت، به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانش خود در حوزه های مدیریت و فناوری اطلاعات جهت توسعه آگاهی و ارتقای سطح دانش اقشار مختلف جامعه می باشد.

مطلب پیشنهادی

پشتیبان گیری از اطلاعات شخصی در شبکه های اجتماعی

چگونگی: پشتیبان گیری از اطلاعات شخصی در رسانه های اجتماعی

هرروزه ما مطالب و محتوای زیادی شامل متن، عکس، ویدئو، خاطرات، نظرات و دل نوشته …

۸ دیدگاه

 1. Avatar

  نظر من اینکه هر چیزی سنی داره بچه ها از ۱ تا ۳ سالگی (غیر از سلامت جسم و مغز) باید رو مغزشون کار کنیم که همه چیرو بهشون یاد بدیم، شاید زیاده روی باشه اگه بگم که آینده شون رو رقم میزنیم من خودم حتی موبایلم رو به دخترم برای بازی کردن ندادم جز به شعر و آهنگ گوش دادن. بعد از ۳ سالگی علاوه برتقویت مغزشون بیشتر رو سلامت جسمشون باید کار یعنی بازی تو پارک تو حیاط یا نهایتا تو خونه حتی بردن به خرید حتتتتتی بیرون رفتن فقط برای راه بردن بجه ها، الان به نظر شما پشت کامپیوتر میشه این کارو کرد؟ نظره من اینکه پشت کامپیوتر فقط پرخوری بی تحرکی و مخدوش کردن مغز با هجوم بازیهای کامپیوتری ما دنیای واقعی بچه هامونو با بازیهای کامپیوتری ازشون میگیریم و یه دنیایه مرده، سرد، بی روح و خشن رو جایگزینش می کنیم من به دخترم در حدی که فقط دکمه ی کیبورد رو بزنه یا صفحه ی موبایل و الکی لمس کنه اجازه می دم حتی بلد نیست بازی بیاره ولی می دونه که میگه ( مامانم داره از اینترنت آهنگ دانلود میکنه یا میگه من آدرس سایتمو بهت میدم www ) در اصل من مخالف پای کامپیوتر نشستن هستم پایان.

  • حمید گل محمدی

   با سلام، برای آگاهی شما و سایر دوستانی که نگرانی از آسیب های جسمی و روحی رایانه دارند عرض می کنم که پزشکان بر این عقیده اند که کودکانی که از رایانه استفاده می کنند می بایست هر ۲۰ دقیقه یکبار از کار با این ابزار دست کشیده و استراحت کنند و برای اینکه به چشم های آنها آسیبی وارد نشود به یک شی در فاصله ۲۰ پا (۶ متری) به مدت ۲۰ ثانیه متمرکز شوند. این قاعده به عنوان قانون ۲۰/۲۰/۲۰ معروف هست. به نظرم اگر این قاعده را رعایت کنید می تونه خیلی از نگرانی های شما رو در این زمینه کم کنه. شاد باشید.

 2. Avatar

  من یه چیزی رو راجع به پسر خودم فهمیدم مهم اون زمانی نیست که با کامپیوتر بازی میکنه مهم رویا بافی بعدش هست دایم بهش فکر میکنه و انگار تو یه زمان دیگه است تا سن مدرسه دایم مشغول بود اینه که از من واردتره ولی تو ایام مدرسه اجازه نداره اگر هم بتونه اخر هفته ۲ ساعت .

  • حمید گل محمدی

   سرکار خانم همانطور که شما هم در کامنت خودتون بهش اشاره کردید، کودکان قوه تخیل قوی دارند و سعی می کنند با تصویرسازی و وارد کردن موضوعات به دنیای ذهنی، مسائل را تحلیل کنند، برنامه های رایانه ای می تونند در این پروسه به کمک کودکان بیاند و مهارت هایی را در جریان بازی و سرگرمی به آنها آموزش بدهند که هرگز چنین فرصتی در مدرسه براشون فراهم نیست، تقویت قوه خلاقیت و یادیگری روش حل مساله و تفکر به شیوه ای نقادانه مهمترین این مهارت ها هستند. ممنون بابت وقتی که برای مطالعه این مطلب صرف کردید.

 3. Avatar

  یه زمانی بود که با کامپیوتر فقط پژوهش گران و مهندسها کارمیکردند ولی امروزه کار با کامپیوتر شده مثل یک نیاز همگانی شده که حتی اگه هزاری هم سواد داشته باشی ولی نتونی با کامپیوتر کار کنی بی سواد محسوب میشی . و الآنه اکثر کودکانی که در خانه به کامپیوتر دسترسی دارند کاربا آن را بلدند . پس بنا براین میتوان به کودکان مفاهیم آموزشی را به وسیله نرم افزار ها آموزش داد البته باید حساب شده و با برنامه ریزی این کار را کرد و نگذاریم کودکان بیش از اندازه با کامپیوتر کار کنند .

  • حمید گل محمدی

   ممنون بابت نظر ارزشمندتون، بنده هم با شما کاملا موافق هستم که فرآیند بهره گیری از رایانه برای آموزش به بچه ها می بایست همراه با برنامه ریزی و نظارت مستمر والدین باشه. بازم تشکر از بابت وقتی که برای مطالعه این مطلب صرف کردید.

 4. Avatar

  سلام روز بخیر
  قبلا ازتون دعوتتون کرده بودم برای
  عضویت در گروه جامعه وبمستران
  مهندس چرا نیومدی توی گروه
  خوشحال میشیم تشریف بیارید و دوستان دیگه تبادل اطلاعات داشته باشیم
  گروه جامعه وب مستر ها
  https://t.me/joinchat/DBhKUBJE3gUMxzABig66Ig

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *