قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
چهارشنبه , ۲۴ مهر ۱۳۹۸

چگونگی: آموزش برنامه‌ نویسی به بچه‌ ها (قسمت اول)

کدنویسی برای بچه ها

اگر کودکی داشته باشید، به احتمال زیاد زمانی که صحبت از برنامه ها و نرم افزارهای کاربردی یا آموزشی برای بچه‌ها سخن به میان می آید، تجربه ای از خرید این نرم افزارها را برای کودک خود داشته اید یا دست کم با نام برخی از انواع این  نرم افزارهای آموزشی آشنا هستید. این نرم افزارها که روزبروز هم بر تعداد آنها در بازار افزوده می شود، عموما تلاش می کنند ضمن بازی و سرگرمی برخی مفاهیم آموزشی را به کودکان منتقل نمایند. اینکه تا چه حد این برنامه ها می توانند کارآمدی داشته و در انتقال مفاهیم آموزشی به کودکان موفق باشند، موضوع بحث ما نیست. موضوع جالبی که قصد معرفی آن را در این نوشتار به شما دارم، بحث آموزش کدنویسی یا برنامه نویسی به کودکان است!

 بله درست شنیدید منظور من دقیقا کدنویسی برنامه های رایانه ای است که به عنوان یک مهارت سطح بالا در دانشگاه ها و به دانشجویان آموزش داده می شود. بسیاری از موضوعاتی که امروزه تحت عنوان برنامه ها یا بازی های رایانه ای ویژه کودکان در سطح بازار عرضه می شوند، عموما مواردی هستند که کودکان ضمن بازی های دسته جمعی در مکان هایی نظیر پیش دبستانی یا مدرسه و به طرق مختلف می آموزند. اما کدنویسی، موضوعی نیست که بتوان روش های زیادی را برای آموزش آن به کودکان تصور نمود. از این روست که خواندن این نوشتار ممکن است برای شما جالب باشد.

پرورش قوه تفکر و خلاقیت کودکان از طریق برنامه نویسی

در دنیای امروز، رایانه به ضرورت گریزناپذیر زندگی روزمره ما تبدیل شده است و بسیاری از امور، سرویس ها و خدمات مورد نیاز ما نظیر خدمات بانکی، نیازهای ارتباطی و اداری تنها از طریق رایانه و سیستم های اطلاعاتی مبتنی بر آنها برآورده می شوند. در چنین شرایطی اگر بتوان طریقی یافت که کودکان نحوه تهیه برنامه های کاربردی رایانه ای و کارکردهای آنها را آموخته و مهارت کدنویسی و ایجاد این برنامه ها را کسب کنند، بی شک علاوه بر پرورش قوه تفکر و خلاقیت و مهارت حل مساله در آنها، لذت وصف ناپذیر خلق کردن و بیان ایده‌های خود به طرق مختلف را تجربه خواهند نمود و آمادگی بیشتری برای ورود و زندگی در دنیای دیجیتال بدست خواهند آورد.

کدنویسی برای بچه ها

در این پست و پست بعدی چند نرم افزار موبایلی و وب سایت آموزشی را به شما معرفی می کنیم که قادرند کودکان تان را با دنیای برنامه نویسی آشنا کنند، اغلب این برنامه های آموزشی رایگان هستند و اندکی آشنایی با زبان انگلیسی لازم است تا شما بتوانید از آنها برای آموزش مفاهیم پایه برنامه نویسی به فرزندان خود استفاده کنید.

Cargo-Bot

کدنویسی برای بچه ها

این برنامه یا بهتر بگوییم بازی رایگان، در واقع یک پازل است که به کودکان بالای ۱۰ سال یاد می دهد به یک روبات بیاموزند چگونه صندوق هایی را در جریان بازی در جهات مختلف جابجا کنند. در قالب این برنامه، ۳۶ پازل جذاب همراه با آهنگ و گرافیک عالی برای کودکان در نظر گرفته شده است. شما حتی می توانید راه کارها و روش هایی که فرزندانتان در جریان بازی برای حل پازل در پیش می‌گیرند را ضبط کرده و آنها را در رسانه های اجتماعی نظیر یوتیوب به اشتراک بگذارید. البته تنها عیب این برنامه، این است که صرفا برای موبایل های اپل طراحی شده است!

Cato’s Hike: A Programming and Logic Odyssey

کدنویسی برای بچه ها

داستان‌های ماجراجویانه،‌ همیشه برای کودکان جذاب است و می‌تواند به عنوان ابزار مناسبی برای آموزش مفاهیمی که بچه‌ها عموما از آموختن آنها لذت نمی‌برند، نظیر برنامه‌نویسی استفاده شود. کاتو هایک، از این روش برای آموزش کدنویسی استفاده نموده است. کودکان می‌توانند مفاهیم پایه‌ای نوشتن برنامه‌ رایانه‌ای را با استفاده از کارت‌های رایانه‌ای در قالب این بازی بیاموزند.

Daisy the Dinosaur

کدنویسی برای بچه ها

دی زی، یک برنامه کدنویسی بسیار ساده برای دانش آموزان مقطع ابتدایی است. این برنامه از روش کشیدن و انداختن (Drag and Drop) برای کدنویسی به شیوه ای بسیار ساده تر اما مشابه سایر برنامه های کاربردی موبایل استفاده می کند. کودکان می توانند حرکات دی زی را کدنویسی نموده، آن را جابجا کنند، بپرانند، اندازه آن را تغییر داده و چند کار دیگر را انجام دهند و سپس مشاهده کنند که چگونه این حرکات توسط دی زی انجام می شود. کار با این برنامه رایگان، مقدمه خوبی برای  کودکان جهت ورود به دنیای کدنویسی می باشد.

My Robot Friend

کدنویسی برای بچه ها

این برنامه موبایلی، یک روش ساده و جالب برای آموزش نحوه تفکر و عمل کردن نظیر برنامه‌نویس‌ها به کودکان مقطع ابتدایی ارائه می‌کند. بچه‌ها می‌توانند از طریق این برنامه بیاموزند چگونه به شکلی نقادانه و کلان برای حل مسائل فکر کنند و برنامه‌های رایانه‌ای را کدنویسی کنند. آنها می‌توانند حرکت روبات‌های خودشان را با جابجا کردن و انتخاب کارت‌های مناسب به مکان درست آن با استفاده از روش های ساده ای که این برنامه ارائه می کند، کد‌نویسی نمایند.

Hopscotch

کدنویسی برای بچه ها

نام کامل این برنامه رایگان، هاپ اسکاچ: برنامه کدنویسی کودکان با زبان برنامه نویسی تصویری است. هاپ اسکاچ نیز از روش معروف کشیدن و انداختن برای آموزش کدنویسی به کودکان استفاده می کند. این برنامه برای کودکان ۸ تا ۱۲ ساله طراحی شده است و به آنها فرصت می دهد کارهای مختلفی را از حرکات ساده تا پیشرفته تر را با استفاده از آن کدنویسی کنند. کودکان در خلال کار با این نرم افزار، یاد می‌گیرند که مثل برنامه‌نویس‌ها رفتار کنند و از مرحله شکل دادن به ایده‌های خود تا پیاده‌سازی و حل مشکلات بعدی آن را مدیریت نمایند.  این برنامه جوایز بسیار زیادی را برنده شده است که از جمله آن می توان به جایزه انتخاب طلایی والدین سال ۲۰۱۳، بهترین فناوری آموزشی مبتنی بر اپل برای کودکان ۹ تا ۱۲ سال در  بررسی فناوری های مربوط به کودکان سال ۲۰۱۴ اشاره کرد.

Kandu

کدنویسی برای بچه ها

کاندو یک برنامه رایگان کاربردی جدید برای آی پدهاست که برای کودکان ۹ تا ۱۴ سال طراحی شده است. با استفاده از این برنامه، کودکان می توانند بازی ها و برنامه های مختلفی زیادی را بدون تجربه برنامه نویسی ایجاد کنند. با کاندو، کودکان می توانند برنامه ها یا بازی هایی را ایجاد کنند که نشاندهنده شخصیت خود آنهاست و آنها کم کم یاد می گیرند که به جای مصرف کننده صرف محصولات دیجیتالی، خودشان تولیدکننده باشند. در حال حاضر کاندو هنوز در اپ استورها وجود ندارد، اما نسخه بتای آن را می توانید با ثبت نام از این طریق دریافت کنید.

Stencyl 

کدنویسی برای بچه ها

این برنامه که ایده خود را از برنامه اسکرچ الهام گرفته است، در واقع نرم‌افزاری است که به کاربران اجازه ایجاد و ساخت برنامه‌های ساده را برای سیستم‌عامل‌های iOS و اندروید، ویندوز، لینوکس و ماکینتاش ارائه می‌کند. البته امکانات این وب‌سایت رایگان نبوده و برای استفاده از آنها می‌بایست هزینه پرداخت کنید.

Kodable

کدنویسی برای بچه ها

کدابل، نرم افزار رایگانی است که کودکان بالای ۵ سال می توانند آن را به عنوان نقطه شروعی برای یادگیری کدنویسی استفاده نمایند. کدابل که در قالب یک بازی جالب طراحی شده است، دارای راهنمای کاملی در درون خود است. نسخه رایگان این برنامه شامل ۴۵ مرحله، خودآموز تعاملی، راهنمای یادگیری زبان اسمیبورگ (Smeeborg) و مجموع ۷ فاز می باشد. در قالب این بازی کودکان می‌توانند مفاهیم برنامه‌نویسی را آموخته و مهارت تفکر منطقی لازم برای برنامه‌نویسی را بدست آورند. آنها مفاهیمی نظیر توالی، شروط If/Then، لوپ‌ها و چرخه‌های تکراری را از طریق این برنامه یاد خواهند گرفت. در برخی از مراحل این بازی، کودکان بهینه کردن کارآیی را با بکارگیری توابع برای بازسازی کدها فرا می‌گیرند و بعلاوه در سطوح پیشرفته کدابل، آنها می‌توانند مفاهیم جدید را با یکدیگر ترکیب کنند. لازم به ذکر است که این برنامه، منابع اطلاعاتی زیادی را برای والدین نیز ارائه می‌کند.

Hackety Hack

کدنویسی برای بچه ها

این برنامه کاربردی ویندوزی برای رایانه‌های شخصی است که به کودکان زبان برنامه‌نویسی رابی، که در واقع زبانی ساده و ابتکاری است، را بدون نیاز به هیچگونه تجربه برنامه‌نویسی آموزش می‌دهد. هاکتی هک، از ابزارهای مختلف برای ساخت برنامه‌های گرافیکی ساده و جذاب استفاده می‌کند. نکته جالب توجه در این برنامه، امکان مشاهده و استفاده از پرو‍ژه‌های ایجاد شده توسط سایرین و یا امکان آپلود کردن پروژه‌های خود در وب‌سایت این برنامه می‌باشد.

منابع

Mommypoppins; edutopia; idtech; nytimes; commonsensemedia.

درباره ی Hamid Golmohammadi

Hamid Golmohammadi
کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات و دانشجوی دکتری مدیریت فناوری اطلاعات هستم. بیش از ۱7 سال در حوزه‌های مختلف فناوری اطلاعات به ویژه تجارت الکترونیکی و کاربردهای آن کار پژوهشی و تحقیقاتی انجام داده‌ام. هدف من از حضور در این وب سایت، به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانش خود در حوزه های مدیریت و فناوری اطلاعات جهت توسعه آگاهی و ارتقای سطح دانش اقشار مختلف جامعه می باشد.

مطلب پیشنهادی

پشتیبان گیری از اطلاعات شخصی در شبکه های اجتماعی

چگونگی: پشتیبان گیری از اطلاعات شخصی در رسانه های اجتماعی

هرروزه ما مطالب و محتوای زیادی شامل متن، عکس، ویدئو، خاطرات، نظرات و دل نوشته …

۱۳ دیدگاه

 1. Avatar

  مطلبتون بسیار کاربردی و جالب بود مرسی.

 2. Avatar

  آموزش کار با کامپیوتر نیاز امروز همه بچه ها هست و فکر می کنم بازی و سرگرمی بهترین وسیله ای هست که می تونه بچه ها را با این دنیا آشنا کنه، مطلب شما خیلی خوب بود. ممنون

  • حمید گل محمدی

   سلام. همانطور که فرمودید بنده هم اعتقاد دارم که والدین می بایست کودکان را برای زندگی در دنیای امروز آماده کنند و در این راستا، یکی از حوزه هایی که می بایست مورد توجه جدی آنها قرار گیرد، آشنا کردن بچه ها با رایانه و کاربردهای آن در زندگی امروز ماست. ممنون بابت صرف زمان جهت مطالعه این مطلب.

 3. Avatar

  عالی بود سپاسگزارم

 4. Avatar

  مطلبتون خوب بود. به نظرم آموزش با استفاده از کامپیوتر به بچه های کم سن و سال باید با احتیاط و نظارت پدر مادرها همراه باشه و گرنه خیلی می تونه به بچه ها آسیب برسونه.

  • حمید گل محمدی

   سلام ممنون از لطف شما. من هم با نظر شما موافقم در جریان بهره گیری از رایانه برای آموزش بچه ها حتما باید برنامه ریزی دقیق انجام بشه و با نظارت مستمر والدین همراه باشه تا از آسیب های جسمی و روانی بر کودکان ناشی از کار طولانی با رایانه جلوگیری بشه.

 5. Avatar

  سلام مرسی از نوشته خوبتون. هرچی به اندازش خوبه اگه هدف یادگیری واموزش اشکالی نداره به هرحال دراین دوره زمانی داشتن اطلاعات کامپیوتری لازمه فقط بایدمراقب بود به بازیهای کامپیوترزیادعادت نکنه چون هم ازنظرروحی وهم جسمی خیلی ب بچه آسیب میزنه

  • حمید گل محمدی

   ممنون از شما. برای آگاهی شما و سایر دوستانی که نگرانی از آسیب های جسمی و روحی رایانه دارند یه قانون هست که خدمت شما می گم: پزشکان بر این عقیده اند که کودکانی که از رایانه استفاده می کنند می بایست هر ۲۰ دقیقه یکبار ازکار با این ابزار دست کشیده و استراحت کنند و برای اینکه به چشم های اونها آسیبی وارد نشه به یک شی در فاصله ۲۰ پا (۶ متری) به مدت ۲۰ ثانیه متمرکز بشند. این قاعده به عنوان قانون ۲۰/۲۰/۲۰ معروف هست. به نظرم اگه این قاعده رو رعایت کنید می تونه خیلی از نگرانی های شما رو کم کنه

 6. Avatar

  سلام اگه میشه وب سایت هایی که این آموزش ها را بصورت رایگان به بچه ها می دهند معرفی کنید. ممنون

 7. Avatar

  من رشتم کامپوتر نیست از کجا شروع کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *