قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
چهارشنبه , ۲۴ مهر ۱۳۹۸

چیستی: ملاحظات امنیتی فعالیت نوجوانان در فیسبوک

ملاحظلات امنیتی حضور نوجوانان در فیسبوکرسانه های اجتماعی مختلف با توجه به جذابیت ها و سرگرمی های گسترده ای که به همراه دارند، بیش از پیش مورد اقبال و توجه قشر جوان قرار دارند. آمارهای ارائه شده از خصوصیات جمعیت شناختی رسانه‌های مختلف نیز موید این موضوع می باشد. یکی از رسانه های پرطرفدار و محبوب فیسبوک می باشد. برخلاف رسانه هایی نظیر لینکدین یا توییتر، که اغلب بزرگسالان را با اهداف خاص حرفه ای به خود جذب می نمایند، امکانات مختلف چندرسانه ای فیسبوک نظیر قابلیت اشتراک گذاری عکس و فیلم، ارسال مطلب و نظر دادن یا لایک کردن مطالب سایرین، اشتیاق فراوانی را برای استفاده از آن در میان نوجوانان ایجاد نموده است، به نحوی که امروزه اکثر بچه های رده سنی ۱۴ تا ۱۸ سال، یک صفحه فیسبوک برای ارتباط با دوستان خود دارند.

ملاحظات امنیتی فعالیت نوجوانان در فیسبوک

هر چند حضور و فعالیت در فیسبوک می تواند نوجوانان را برای انطباق بیشتر با شرایط زندگی در عصر دیجیتال آماده سازد، اما نباید از مخاطرات و تهدیدات امنیتی موجود در آن غافل بود. فیسبوک حداقل سن لازم برای حضور در این رسانه را ۱۳ سال تعیین کرده است، اما داشتن سن بالاتر از ۱۳ سال، نمی تواند به تنهایی تضمینی بر ایمن بودن فرزند شما در برابر اتفاقات و تهدیدات موجود در این رسانه باشد، چرا که جدای از ناتوانی فیسبوک در کنترل سن واقعی افراد، نوجوانان نیز اغلب قادر به تشخیص و مقابله با تهدیدات و خطرات بالقوه موجود در این فضا نیستند. بنابراین در این پست تلاش می کنیم در قالب سوال و جواب، برخی از ملاحظات امنیتی فعالیت نوجوانان در فیسبوک را تشریح نماییم.

نوجوان شما تا چه حد زودرنج و حساس بوده و مشاهده یا تجربه رفتار نامناسب دیگران او را متاثر می‌کند؟

ملاحظلات امنیتی حضور نوجوانان در فیسبوکاگر فکر می کنید شخصیت فرزند شما، به گونه ای است که در صورت برخورد نامناسب افراد با آنها در فضای مجازی یا داشتن یک تجربه آنلاین منفی، بیشتر از سایر نوجوانان هم‌سال خود افسرده شده و تحت تاثیر قرار می گیرد، ضروری است حساسیت بیشتری در ورود وی به دنیای فیسبوک داشته باشید و راجع به خصوصیات این فضا، مطالب، اتفاقات و رفتارهای خوب و بدی که ممکن است برخی افراد با هویت های جعلی یا ساختگی در این رسانه از خود بروز دهند، با او صحبت کنید. تا حد ممکن بر مطالب، عکس ها یا فیلم های که فرزندانتان به اشتراک می گذارند، نظارت داشته باشید و به آنها بیاموزید که کامنت ها یا مطالب نامناسب را فیلتر کنند و افراد غریبه یا مزاحم را بلاک کرده و گزارش رفتار آنها را به فیسبوک بدهند.

آیا نوجوان شما می داند چگونه گزارش رفتار نادرست یا آزاردهنده دیگران را به فیسبوک دهد؟

شاید لازم باشد که تنظیمان امنیتی فیسبوک را همراه با فرزندان خود مشاهده کنید و ضمن توضیح امکانات امنیتی و حریم شخصی فیسبوک، مطمئن شوید که آنها می دانند چگونه افراد نامناسب را بلاک کرده یا گزارش رفتار نادرست آنها را به فیسبوک بدهند.

آیا نوجوان شما نسبت به این موضوع که چه چیز(هایی) را می‌تواند در فیسبوک به اشتراک بگذارد، آگاهی و درک کافی دارد؟

اگر آنها نام واقعی خود، آدرس محل سکونت، نام مدرسه، باشگاه ورزشی که می روند یا اطلاعاتی که به دیگر افراد اجازه می دهد تا آنها و محل زندگی شان رو شناسایی کنند،بصورت عمومی به اشتراک گذارند، این موضوع می تواند مخاطرات زیادی را برای آنها به همراه داشته باشد. توصیه می شود کودکان را نسبت به اینکه چه چیزهایی را می بایست یا نمی بایست به اشتراک بگذارند، توجیه کنید.ملاحظلات امنیتی حضور نوجوانان در فیسبوک

آیا معتقدید عدم حضور فرزندانتان در فیسبوک آنها را از همسالانشان عقب می اندازد اما همچنان نگران عدم آمادگی آنها برای حضور در فیسبوک نیز هستید؟

مقاومت در برابر فناوری که هر روز بیشتر و بیشتر در زندگی ما و فرزندانمان نفود می کند، به نظر تصمیم درستی نیست. تجربه نشان داده است، زمانی که کودکان از بکارگیری چیزی منع شوند، راه های دیگری را که مطمئنا بدون اطلاع و نظارت والدین خواهد بود، برای بهره مندی یا استفاده از آن در پیش می گیرند. بنابراین شاید بهترین کار ممکن آن است که با تعیین قواعد و قوانین مشخص و توافق با کودکان(مثل اینکه تنها با اطلاع ما وارد فیسبوک شوند یا زمانی که مطلبی را می خواهند به اشتراک بگذارند با اجازه و اطلاع ما باشد)، موجبات حضور فرزندانمان را در رسانه ای مثل فیسبوک فراهم کنیم و درعین نظارت ضمنی بر رفتار و فعالیت های آنها در این رسانه، حس داشتن حریم شخصی و دنیای مستقل را به آنها اعطا کنیم.

ملاحظلات امنیتی حضور نوجوانان در فیسبوک

آیا هدف شما فقط رصد کردن رفتار فرزندانتان در فیسبوک است یا می خواهید رفتار دوستان آنها را نیز دنبال کنید؟

ملاحظلات امنیتی حضور نوجوانان در فیسبوکاگر پاسخ شما مثبت است، لازم است اطلاعات بیشتری راجع به دوستان فرزندان خود در این رسانه کسب کنید. سعی کنید تا جایی که امنیت کودکانتان به مخاطره نیافتاده است، توجه چندانی به کامنت ها و مطالبی که آنها با یکدیگر به اشتراک می گذارند، نکنید. در صورتی که نسبت به محتوایی که آنها به اشتراک می گذارند، نگرانید، بهتر است به صورت رو در رو با آنها صحبت کنید و مرزهای رفتاری برای فعالیت در این رسانه را برای آنها روشن نمایید.

هرگز سعی نکنید در فضای عمومی با اظهار نظر در خصوص مطالب آنها، موجبات شرمندگی فرزندان خود را فراهم کنید. این کار موجب می شود آنها اعتمادشان را نسبت به شما از دست داده و یا خیلی ساده ابزار ارتباطی دیگری را برای تعامل با دوستانشان انتخاب کنند و یا پروفایل مجزایی را بدون اطلاع شما در فیسبوک ایجاد کنند.

چطور با فرزند خود راجع به نگرانی هایمان صحبت کنیم؟

با آنها صادق باشید. سعی نکنید فقط آنها را نصیحت کنید. بچه های امروز بومی (Native) عصرفناوری هستند، در حالیکه والدین آنها، نسبت به فناوری اطلاعات، مهاجر (Immigrant) محسوب می شوند. براین اساس، نوجوانان اغلب نصیحت ها یا توصیه های والدین خود را درباره خوبی و بدی این ابزار نادیده می گیرند وآن را ناشی از بی اطلاعی یا عدم درک آنها نسبت به امکانات و خوبی های این ابزار می دانند. قدغن کردن آنها نیز نمی تواند کارساز باشد، همانگونه که گفته شد آنها راه دیگری را برای استفاده از این ابزار پیدا کرده و سعی می کنند برای فرار از سرزنش های شما راجع به این موضوع در خانه صحبت نکنند.ملاحظلات امنیتی حضور نوجوانان در فیسبوککسب مهارت و دانش نسبت به قابلیت ها و امکانات فیسبوک، به نحوی که شما را قادر سازد سوالات و ابهامات بچه ها را بدرستی پاسخ دهید، شما را در جایگاه متخصصی قرار می دهد که کودک آن را به عنوان یک مرجع فنی قبول کرده و توصیه های آن را پذیرا خواهد بود. سعی کنید کانال ارتباطی خود با آنها را باز نگه دارید، حتی اگر کودک تان مایل به صحبت کردن با شما در این خصوص نیست، با واسطه کردن سایر اعضای خانواده یا دوستان وآشنایان مورد اعتماد، تلاش کنید این ارتباط را حفظ نمایید.

چه زمان می بایست راجع به فرزند خود احساس نگرانی کنید؟

اگر رفتار فرزند شما در خانه یا مدرسه و یا در برخورد با همسالان و خانواده تغییر کرد، لازم است نظارت بیشتری بر آنها داشته و با آنها صحبت کنید. مثال هایی از تغییر رفتار شامل بی علاقه گی نسبت به چیزهایی است که قبلا دوست داشته اند، افسردگی، خواب آلودگی یا بی اشتهایی آنها را می توان اشاره کرد. در این موارد بهتر است با یک روانشناس صحبت کنید و همزمان رفتارهای آنها در فضای مجازی و محیط خانه و مدرسه را رصد کنید. به آنها کمک نمایید به گروه های هم بازی و همسال خود در خارج از محیط مدرسه یا باشگاه های ورزشی بپیوندند.

این اقدامات را برای اطمینان از محفوظ ماندن فرزندان خود در برابر مخاطرات فیسبوک انجام دهید:

 1. در استفاده از فناوری های نوین با فرزند خود همراه شوید. یک حساب کاربری برای خود در فیسبوک ایجاد کنید، و با آموختن نحوه انجام تنظیمات امنیتی و حریم خصوصی در آن، دانش و درک مناسبی برای محافظت ازکودک خود بدست آورید؛
 2. به فرزند خود بیاموزید که حساب کاربری و اطلاعات شخصی خود را با همه به اشتراک نگذارد؛
 3. کودکان خود را تشویق کنید تا پیش از به اشتراک گذاری مطالب در فیسبوک با شما مشورت کنند؛
 4. نحوه آشنایی با افراد جدید در فضای مجازی را به آنها بیاموزید و به آنها گوشزد کنید که برخی از افراد، همانی که ادعا می کنند نیستند؛
 5. آنها را تشویق کنید راجع به دوستانشان و اتفاقات و مطالبی که در فضای مجازی مشاهده می کنند، با شما صحبت کنند؛
 6. هرگز آنها را بخاطر اشتباهاتشان در فیسبوک بطور مستقیم سرزنش نکنید؛
 7. نحوه بلاک کردن یا ارائه گزارش محتوای نامناسب یا افراد خلاف کار به شبکه های اجتماعی را به آنها بیاموزید.

درباره ی Hamid Golmohammadi

Hamid Golmohammadi
کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات و دانشجوی دکتری مدیریت فناوری اطلاعات هستم. بیش از ۱7 سال در حوزه‌های مختلف فناوری اطلاعات به ویژه تجارت الکترونیکی و کاربردهای آن کار پژوهشی و تحقیقاتی انجام داده‌ام. هدف من از حضور در این وب سایت، به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانش خود در حوزه های مدیریت و فناوری اطلاعات جهت توسعه آگاهی و ارتقای سطح دانش اقشار مختلف جامعه می باشد.

مطلب پیشنهادی

چگونگی: فیلم های مورد علاقه خود را در فیسبوک دانلودکنید

اگر یک حساب کاربری فیسبوک داشته باشید، حتما تا به حال برای شما پیش آمده …

۱۲ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام ممنون از زحمتی که کشیدین. مطلب کاربردی و مفیدی بود.

 2. Avatar

  عالی بود مرسی

 3. Avatar

  لطفا راجع به شبکه اینستاگرام هم بنویسید.

 4. Avatar

  سلام از مطالب خوبی که به اشتراک میذارید ممنونم

 5. Avatar

  به نظرم خانواده ها بایستی بیشتر مراقب بچه ها باشند چون آدم هایی که تو فیسبوک هستند، می تونند صدمات زیادی رو به اونها به خاطر ناآشنایی با این محیط وارد کنند. من خودم واقعا نگران پسرم هستم وقتی که وارد این فضا میشه و چون دوستاش هم فیسبوک دارند نمی تونم جلوش رو بگیرم.

  • حمید گل محمدی

   سلام حق با شماست، فیسبوک در کنار امکانات و سرگرمی هایی که داره می تونه خطرات زیادی را همانطور که در این پست ارائه شده، به همراه داشته باشه و به اعتقاد بنده اگر خانواده ها بخواهند فرزندان خود را نسبت به خطرات این ابزار مصون نگه دارند، لازم است که نسبت به جنبه های مختلف این پدیده و امثال آن دانش کافی کسب نمایند.

 6. Avatar

  نظارت فقط اعصاب خودتان را خورد میکنه بزارید هرکاری دلشون میخواد بکنن هیچی بدتر از نظارت کردن و نظارت شدن نیست

  • حمید گل محمدی

   سلام دوست عزیز. ممنون از اظهار نظر شما. در خصوص مطلبی که فرمودید به نظر بنده با توجه به خطرات و تهدیدات فراوانی که در فضای مجازی وجود داره و اغلب بچه ها نسبت به این خطرات هیچگونه آگاهی ندارند بهتره نظارت کردن وجود داشته باشه ولی بنده هم با شما موافق هستم که این نظارت نبایستی به شکلی باشه که سخت گیرانه و غیرموجه جلوه کنه و موجب بشه بچه برای فرار از اون به راه های دیگه متوسل بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *