قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
چهارشنبه , ۲۴ مهر ۱۳۹۸

چیستی: اتومبیل‌ های هوشمند نسل آینده

اتومبیل های هوشمند نسل آینده پیش بینی ها نشان می دهد تا سال ۲۰۳۰ بسیاری از ماشین های جدید آینه جلو، بوق و ترمز دستی نخواهند داشت و تا سال ۲۰۳۵ نیز هوشمندی آنها به حدی خواهد رسید که تقریبا اجزای اصلی و حیاتی اتومبیل‌های امروزی یعنی فرمان، چرخ، پدال گاز و ترمز از سیستم‌‌شان حذف خواهد شد.

اتومبیل‌ های هوشمند نسل آینده

اتومبیل‌ ها در دهه اخیر بسیار هوشمندتر از دهه های قبل طراحی و تولید می شوند. مطابق با نظرسنجی انجام شده از ۲۰۰ متخصص و صاحبنظر صنعت اتومیل و صنایع مرتبط، درباره اتومبیل‌ های هوشمند نسل آینده ، چشم انداز صنعت خودرو، به سمت تولید اتومبیل‌هایی خواهد بود که با اتکاء به فناوری‌های پیشرفته و به کمک روبات‌هایی مسلط‌تر و ماهرتر از انسان‌ها هدایت خواهند شد.اتومبیل های هوشمند نسل آینده به لطف توسعه فناوری، ابزارهای هوشمند زیادی مانند رادار، سنسور، دوربین و دیگر تجهیزات مدرن در ساخت اتومبیل‌های امروزی به کار می‌رود که نقش زیادی در کاهش خطاهای انسانی، تصمیم‌گیری بموقع و واکنش سریع ما در برابر رخدادها و پیشامدهای ناگهانی حین رانندگی دارند. نمونه هایی از این امکانات عبارتند از مکانیزم‌های هوشمند اجتناب از برخورد و تصادف، سنسور هشداردهنده نزدیکی به مانع، فناوری هشدار خارج شدن خودرو از یک لاین مشخص در جاده، سنسور محاسبه سرعت اتومبیل و فاصله آن تا خودروی جلویی، سنسور تشخیص عابر پیاده، سنسور پارک ماشین، پردازنده تشخیص راننده براساس مشخصات و فرم صورت، مسیریاب، سنسور تنظیم صندلی و آیینه ها براساس فرم بدن راننده.اتومبیل های هوشمند نسل آیندهپیشرفت های فناوری، در واقع اصول کلی در مقوله طراحی و تولید اتومبیل و نحوه رانندگی آن را دچار دگرگونی اساسی نموده‌ است، به نحوی که تولیدکنندگان، امروزه به دنبال تولید اتومبیل‌هایی هستند که بتوانند در شرایط اضطراری و خاص، خودکنترل باشند یا با تشخصیص الگوهای رفتاری و عادات شما در حین رانندگی، سیستم داخلی خود را تنظیم نمایند، مثلا اگر به هنگام رانندگی، شما زیاد گاز می دهید یا ترمز می‌کنید، سیستم تغذیه یا سیستم کنترل خودرو، بعد از مدتی کوتاه روند سوخت رسانی یا ترمز ماشین را منطبق بر عادات شما تنظیم کند! پیش بینی ها نشان می دهد تعدادی از اینگونه خودروها، احتمالا تا پایان این دهه به بازار عرضه خواهند شد!اتومبیل های هوشمند نسل آینده به هرحال به نظر می رسد هنوز راه درازی برای ورود خودرهای بدون راننده به دنیای واقعی وجود دارد، بخصوص از جنبه حقوقی، قوانین و آیین نامه های زیادی می بایست برای این منظور و شرایط خاص آن وضع شود و شرکت‌های بیمه نیز بایستی شرایط بیمه اینگونه خودروها و پرداخت خسارات ناشی از وقوع تصادفات آنها را مشخص نمایند.

جمع‌بندی

بی شک ظهور اتومبیل‌های بدون راننده، انقلاب بزرگی در صنعت خودروسازی است و مشکلات و محدودیت های زیادی را که اکنون مبتلابه این صنعت و مردم می باشد، مرتفع می سازد، اما پیش از هر اقدامی در جهت تولید انبوه این نوع خودروها، می بایست نسبت به قابلیت و صحت عملکرد ابزارها و فناوری هایی که می خواهند جایگزین هوشمندی و منطق انسان شوند، اطمینان حاصل کرد.

نظر شما چیست؟ آیا فکر می کنید روبات ها می‌توانند جایگزین هوش انسان برای کنترل و هدایت اتومبیل شوند؟ درصورت پاسخ مثبت، فکر می کنید این کار چه پیامدها و تبعاتی بر زندگی نسل های آتی داشته باشد؟ نظرات خود را با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

منبع

درباره ی Hamid Golmohammadi

Hamid Golmohammadi
کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات و دانشجوی دکتری مدیریت فناوری اطلاعات هستم. بیش از ۱7 سال در حوزه‌های مختلف فناوری اطلاعات به ویژه تجارت الکترونیکی و کاربردهای آن کار پژوهشی و تحقیقاتی انجام داده‌ام. هدف من از حضور در این وب سایت، به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانش خود در حوزه های مدیریت و فناوری اطلاعات جهت توسعه آگاهی و ارتقای سطح دانش اقشار مختلف جامعه می باشد.

مطلب پیشنهادی

دستكشي كه پيانو مي‌نوازد

چیستی: دستکشی که پیانو می‌نوازد

تصور کنید روزی بتوانید بدون حتی ۱ دقیقه آموزش پیانو، مثل یک نوازنده حرفه‌ای قطعه‌ای …

۲ دیدگاه

  1. Avatar

    جالب بود. مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *