قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
چهارشنبه , ۲۷ شهریور ۱۳۹۸

چگونگی: حفظ امنیت کودکان در اینترنت

آیا تا کنون به حفظ امنیت کودکان در اینترنت اندیشیده اید. اینترنت فضایی مجازی با انبوهی از اطلاعات و مملو از موضوعاتی است که شاید دسترسی به آنها برای فرزندان شما مخاطراتی را به همراه داشته باشد. از این رو ضروری است فعالیت بچه ها در فضای مجازی همواره با نظارت و کنترل مستقیم شما همراه باشد. بررسی من برای یافتن وب سایت هایی که به کودکان و والدین آنها، آموزش نحوه استفاده مناسب از اینترنت را بدهد، در کمال شگفتی نتایج مفیدی را به همراه نداشت و اغلب وب سایت هایی که در این زمینه مشاهده شد، اطلاعات قدیمی و خارج از رده ای را ارائه می کردند و جالب اینکه تعداد وب سایت های فارسی هم که به این موضوع پرداخته بودند، بسیار محدود بود.

حفظ امنیت کودکان در اینترنت

حفظ امنیت کودکان در اینترنت

هر چند از کاربردی شدن و رسوخ اینترنت در زندگی عامه مردم نزدیک به ۲۰ سال می گذرد اما این بدین معنی نیست که هر کسی راجع به قواعد حضور در این فضا، ملاحظات امنیتی مربوط، حریم شخصی، ویروس ها، اسپم ها، قواعد حق مالکیت معنوی و چیزهای دیگر مرتبط با آن اطلاع و آگاهی لازم را دارد. برخی از اطلاعاتی که کودکان می بایست راجع به اینترنت بدانند را احتمالا در مدرسه خواهند آموخت. اما به هر حال، سیستم آموزشی به کندی تغییر کرده و بندرت می تواند خود را همسو با رشد سریع فناوری به روز نماید. در چنین شرایطی، والدین لازم است چیزهای بیشتری را راجع به اینترنت و نحوه کار با آن بیاموزند، تا بتوانند براساس آن، فرزندان خود را راهنمایی نموده و بر فعالیت های آنها در این فضا نظارت داشته باشند، اما چه مرجعی برای این کار وجود دارد؟

در این پست قصد معرفی سه وب سایت به روز با انبوهی از اطلاعات مفید را داریم که تنها نیازمندی لازم برای استفاده از مطالب کاربردی و رایگان آنها آشنایی در حد متوسط با زبان انگلیسی است. این وب سایت ها، همه آنچه را که کودکان برای استفاده از اینترنت و محفوظ ماندن از خطرات موجود در این فضا نیازمند دانستن آن هستند را به شما یاد می دهند.

 Cybersmart

حفظ امنیت کودکان در اینترنت

سایبراسمارت، وب سایتی است که برای رده های سنی مختلف کودکان و نوجوانان شامل گروه های سنی ۱ تا ۷ سال، ۸ تا ۱۲ سال و۱۳ تا ۱۸ سال مطالب مفیدی را در بخش های مختلف ارائه داده و بخشی را نیز بطور اختصاصی به والدین و منابع مورد نیاز آنها اختصاص داده است. اینکه به هنگام انجام بازی های آنلاین چه نکاتی را می بایست رعایت کرد و در برخورد با شرایط مختلف چه واکنشی را از خود نشان دهند، با تنوع بالایی از مطالب، بازی ها و تصاویر در این وب سایت وجود دارد که به نوجوانان شما روش های ایمن ماندن در فضای اینترنت را به شیوه ای سرگرم کننده و جذاب، همراه با فیلم و گرافیک آموزش می دهد.

 Knowthenet

حفظ امنیت کودکان در اینترنت

محتوای ارائه شده در این وب سایت بیشتر والدین و نگرانی های آنها را پوشش می دهد. علاوه بر ارائه اطلاعات مختلف در دسته بندی های مشخص نظیر گشت زنی در اینترنت، ویروس ها، اسپم ها، امنیت در دستگاه های موبایل، شبکه های اجتماعی، پرداخت اینترنتی و …، نکته جالب در مورد این وب سایت به روز بودن آن مبتنی بر پبشرفت هایی است که در حوزه فناوری اتفاق می افتد. وب سایت Knowthenet (شبکه را بشناس)، حجم زیادی از اطلاعات مفید را در بخش های مختلف به شما ارائه می دهد:

مرکز دانش: در این بخش کلیه توصیه های لازم برای محفوظ ماندن از خطرات در فضای آنلاین ارائه شده است که شامل موضوعات مربوط به امنیت و کودکان، شبکه های اجتماعی، خرید اینترنتی، بانکداری الکترونیکی، موبایل، بازی های آنلاین و بسیاری از مطالب دیگر می شود؛

اخبار: در بخش اخبار، جدیدترین خبرهای مربوط به حوزه فضای مجازی ارائه شده است؛

انجام آزمون: در این بخش شما می توانید دانش خود را درباره اینترنت، تست کنید. حتما این بخش را امتحان کنید و ببینید تا چه اندازه از مسائل و موضوعات اینترنتی مطلع هستید، شاید نتیجه این آزمون شما را اندکی شوکه کند!

متخصصان: در این بخش افراد و منابع مفیدی را می توانید بیابید که به شما در حوزه های مختلف مشاوره می دهند.

واژه ها و اصطلاحات: در این قسمت، عبارات و کلماتی را که مرتبط به موضوعات اینترنتی بوده و معنی آنها را نمی دانید، می توانید جستجو کنید.

 Yahoo Safely

حفظ امنیت کودکان در اینترنت

این وب سایت که در واقع یکی از زیردامنه ها یا بخش های فرعی وب سایت یاهو می باشد، همه آنچه که برای اشتراک گذاری ایمن عکس هایتان نیاز دارید که بدانید، نحوه تعیین حد و مرز برای کودکان در دنیای مجازی و نحوه انجام رفتارهای هوشمند در فضای آنلاین را به شما آموزش می دهد. منابع یاهو، شامل نکات ایمنی و راهنماهای امنیتی، هم برای نوجوانان و هم برای والدین می باشد. برخی از منابع موجود مربوط به خود وب سایت یاهو هستند و برخی دیگر نیز از سایر وب سایت های مرجع در این حوزه در اینجا گردآوری شده اند. این وب سایت همچنین شامل صفحه ای مربوط به سوال و جواب (FAQ) های مفید می باشد که هم برای کودکان و هم برای والدین اطلاعات مفیدی را ارائه می دهد.

حتی اگر گمان می کنید خانواده شما نیازی به دانستن درباره اینترنت و ایمنی در این فضا ندارید، لطفا حداقل یکی از این وب سایت ها و مطالب آنها را ملاحظه کنید. مطمئنا چیزهایی را در این وب سایت ها خواهید یافت که بیشتر از آن چیزی است که فکر می کنید می دانستید!

منبع

درباره ی Hamid Golmohammadi

Hamid Golmohammadi
کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات و دانشجوی دکتری مدیریت فناوری اطلاعات هستم. بیش از ۱7 سال در حوزه‌های مختلف فناوری اطلاعات به ویژه تجارت الکترونیکی و کاربردهای آن کار پژوهشی و تحقیقاتی انجام داده‌ام. هدف من از حضور در این وب سایت، به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانش خود در حوزه های مدیریت و فناوری اطلاعات جهت توسعه آگاهی و ارتقای سطح دانش اقشار مختلف جامعه می باشد.

مطلب پیشنهادی

چرایی: زمان بازنشستگی USSD فرا رسیده است؟

برنامه‌ریزی و فرهنگ‌سازی در ارتباط با پیش‌آگاهی به شهروندان و شرکت‌های ارائه دهنده سرویس‌های USSD، حلقه مفقوده در تعامل با مبحث بازنشستگی USSD می‌باشد.

۴ دیدگاه

  1. Avatar

    سلام مرسی از مقالتون. سایت های مفیدی بودند بخصوص اولیش.

  2. Avatar

    مقاله بسیار جالب و مفیدی بود. همه ما خانواده ها از شما سباسگذاریم که مقاله هایی در این زمینه برای حفط امنیت کودکان ارایه میدهید. بیروزو موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *