قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
چهارشنبه , ۲۷ شهریور ۱۳۹۸

چیستی: تاثیر فینتک‌ها در صنعت بانکی

پیشران‌های توسعه حوزه تاثیر فینتک‌ها در صنعت بانکی

تاکنون در ارتباط با نقاط قوت شرکت‌های فینتک (شرکت‌هایی که از فناوری در ارائه خدمات مالی استفاده می‌نمایند) نظیر آزادی عمل، وجود ظرفیت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری و امکان برقراری ارتباط موثر با مشتریان و همچنین موانع اصلی بر سر راه بانک‌ها جهت واکنش به فینتک‌ها همانند فقدان استراتژی و راهبردِ شفاف در حوزه دیجیتال، ارزش‌ها و هنجارهای فرهنگی نامناسب برای پذیرش تغییرات سریع، مشکل قدیمی بودن سیستم‌های فناوری بانکی و قوانین و مقررات دست و پاگیر صنعت بانکداری، بحث و تبادل نظر بسیاری صورت پذیرفته است. در این نوشتار کوتاه و از زاویه‌ای متفاوت، به مهم‌ترین و تاثیرگذارترین فناوری‌هایی می‌پردازیم که دامنه نفوذ فینتک‌ها را در حوزه مالی و بانکی موجب شده‌اند:

  • هوش مصنوعی (Artificial Intelligence): در این حوزه، استفاده از یادگیری ماشینی و تحلیل‌های پیشگویانه، به ارائه‌دهندگان سرویس‌های مالی یا فینتک‌ها این امکان را داده است که از داده‌های مالی در سطح کلان بهره‌برداری نموده و راهکارهای نوآورانه‌ی مالی / بانکی ارائه نمایند. این اقدام عموما با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته و استخراج الگوهای رفتارِ مالی میسر می‌گردد. برخی از کاربردهای این فناوری در حوزه‌هایی نظیر اعتبارسنجی، ارائه پیشنهاد سرمایه‌گذاری توسط روبات‌ها (ماوران هوشمند) و شناسایی تقلب در تراکنش‌های مالی می‌باشند.
  • پردازش توزیع شده (Distributed Computing): بهره‌مندی از توان شبکه (نُدهای شبکه به عنوان ممیز و تائید کننده تراکنش) در تحلیل و پردازش داده‌ها، توانسته است به تحول در ارائه سرویس‌های مالی کمک شایانی نماید. این فناوری مزایایی نظیر افزایش توان محاسباتی و پایداری ارائه سرویس را به دنبال داشته است. مواردی نظیر مدیریت امور مالیِ بانک، تراکنش‌های B2B (حذف واسطه‌ها و تعامل مستقیم کسب و کارها) و ارائه ارزهای جایگزین نظیر ارز‌های دیجیتال، از حوزه‌هایی هستند که تحت تاثیر این فناوری، زمینه را برای ورود فینتک‌ها، مهیا نموده است. در حوزه بانکداری، بلاک‌چین یا دفترکل توزیع شده (Distributed Ledger) نمونه‌ای شاخص از کاربردهای این فناوری است.
  • رمزنگاری (Cryptography): ارتقای امنیت سیستم‌ها بواسطه‌ی الگوریتم‌های رمزنگاری پیشرفته، کاربرد این حوزه در سرویس‌های مالی را به صورت روزافزونی افزایش داده است. با استفاده از قراردادهای هوشمند (پروتکل‌هایی برای تنظیم و اجرای قرارداد) و فناوری‌های تشخیص هویت بیومتریک، سیستم‌هایی با امنیت بالاتر قابل ارائه می‌باشند که زمینه را برای حضور فینتک‌ها در حوزه ارائه خدمات مالی امن فراهم نموده است.
  • دسترس‌پذیری در نقاط مختلف مکانی (Mobile Access): قابلیت دسترسی به سرویس‌های مالی از طریق تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها در مکان‌های جغرافیایی مختلف، این انگیزه را برای فینتک‌ها به همراه داشته است که با ورود به این حوزه، بتوانند سرویس‌های نوآورانه‌ای را به تعداد بسیاری از مشتریان ارائه نمایند. بنابراین علاوه بر دسترسی به سرویس‌های سنتی مالی (نظیر انتقال وجه، پرداخت وجه، خرید شارژ و غیره)، اموری نظیر تراکنش‌های فرد به فرد (P2P) و سرمایه‌گذاری جمعی (Crowdfunding) نیز به راحتی قابل انجام خواهند بود. علاوه بر موارد ذکر شده، این فناوری، دسترس‌پذیری افرادی که از سرویس‌های بانکی محروم هستند را نیز افزایش داده است؛ چرا که بسیاری از افرادی که درآمد پایینی دارند و قادر به افتتاح حساب نیستند، می‌توانند از مزایای سرویس‌هایی که فینتک‌ها ارائه می‌دهند، استفاده نمایند.

مطابق با آنچه اشاره شد، سیاست‌گذاری و سرمایه‌گذاری در فناوری‌های فوق، می‌تواند ضمن توانمندسازی بانک‌ها و موسسات مالی، زمینه را برای تعامل بیشتر و موثرتر این نهادها با فینتک‌ها بیش از پیش مهیا نماید.

درباره ی Hamid Golmohammadi

Hamid Golmohammadi
کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات و دانشجوی دکتری مدیریت فناوری اطلاعات هستم. بیش از ۱7 سال در حوزه‌های مختلف فناوری اطلاعات به ویژه تجارت الکترونیکی و کاربردهای آن کار پژوهشی و تحقیقاتی انجام داده‌ام. هدف من از حضور در این وب سایت، به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانش خود در حوزه های مدیریت و فناوری اطلاعات جهت توسعه آگاهی و ارتقای سطح دانش اقشار مختلف جامعه می باشد.

مطلب پیشنهادی

چرایی: زمان بازنشستگی USSD فرا رسیده است؟

برنامه‌ریزی و فرهنگ‌سازی در ارتباط با پیش‌آگاهی به شهروندان و شرکت‌های ارائه دهنده سرویس‌های USSD، حلقه مفقوده در تعامل با مبحث بازنشستگی USSD می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *